sobota 26. marca 2011

Pochod za život !


Dnešný deň je v celosvetovom meradle dňom boja dovolím si povedať celého ľudstva za život. Dňom, keď zdraví a normálni ľudia, uvedomujúc si hodnotu ľudského života bojujú proti nezmyselnému paradoxu s názvom "Potrat".


Tak som sa teda vybral na pravé poludnie do kostola dominikánov v Prahe, kde slúžil omšu pražský arcibiskup Dominik Duka, aj preto,aby som si vypočul jeho slová. S blížiacim sa prvým výročím jeho inaugurácie za pražského arcibiskupa sa naozaj potvrdzuje to, že Česká republika má na čele svojej cirkvi prímasa nie len titulom, ale aj reálne. Na čele Cirkvi stojí osobnosť, ktorú môžeme na Slovensku len ticho závidieť. Jeho slová, ktoré zaznievali z historickej kazateľnice vytvárali dojem naozaj človeka, ktorý je autoritou. Avšak nedominoval v nich termín smrť, ale skôr láska.

Láska k ľuďom, ktorí nedokázali povedať svojmu dieťaťu áno. Nie odsúdenie človeka, ale samotného činu. To mi pripomínalo silný kontrast s davmi rôznych ľudí, bojujúcich za svoje práva. V neposlednom rade s davmi ľudí v blížiacom sa ďalšom ročníku Gaypride v Bratislave, či skupiny homosexuálov počas návštevy pápeža v Španielsku.

Na rozdiel od pokojných slov arcibiskupa vyzývajúcich k láske, rozvášnené agresívne davy ľudí, ktorí chcú uraziť pápeža a ukazovať sa na ulici. Kontrast slov pokoj, láska a agresivita. Omša skončila a dav asi 1000 ľudí pokojne prechádzal ulicami mesta. Míňal jeden kostol za druhým a ukázal, že Praha a jej Cirkev plná kostolov je ešte stále vitálna. Avšak si myslím že je to málo, veľa ľudí chýbalo. Snáď prídu nabudúce...


Je večer a ako píšem koniec svojho blogu sa zamýšľam nad paradoxom nášho života. Spomíname na dejiny, na svetové vojny, na vrahov ako Hitler, Stalin a iných. Avšak nedokážeme pomenovať, že v našich krajinách sa denne beztrestne vraždí. Vraždia sa milióny životov ročne a národ mlčí. A keď sme spomínali Hitlera, jedného z masových vrahov minulého storočia, bolo by dobré spomenúť ďalší paradox - Hitler zakazoval potraty.

A kto by pochyboval o použití termínu vražda nech sa presvedčí sám, prezretím týchto 2 dokumentárnych filmov (ak to dokáže, ja som ich musel vypnúť, pretože som sa skoro povracal) : http://prolife.cz/?a=54&id=7


Žiadne komentáre: