piatok 4. marca 2011

Film: Svedectvo

Už o niekoľko týždňov bude pápež Ján Pavol II svojim nástupcom blahorečený. Pre fanatikov zo spoločenstva apostatov s krycím názvom baziliáni odpadlík. Pre zdravo zmýšľajúcich ľudí osobnosť, pre mnohých svätec. O ňom hovorí film Svedectvo, ktorý je natočený na základe osobného svedectva sekretára Jána Pavla II., terajšieho krakowského arcibiskupa, Stanislawa Dziwisa.



Na tento zaujímavý film som narazil pred niekoľkými dňami, hoci bol dokončený už v roku 2008. Jedná sa o hraný dokument. Svedectvo kardinála Dziwisa postupne striedajú rôzne materiály z vatikánskeho televízneho archívu ako i hrané scény. Zachytávajú život Karola Wojtylu ako mladého chlapca, študenta divadla, baníka počas vojny, tajného seminaristu, kňaza, biskupa a napokon pápeža. Film vznikol na základe rovnomennej knihy od bývalého pápežovho sekretára v roku 2007. Tesne po jej vydaní sa začalo pracovať na filme. Výsledkom takmer ročnej práce režiséra Pawla Piteru a známeho herca Michaela Yorka je naozaj impozantný 90 minútový film, ktorý je kvalitne podfarbený hudbou napísanou Vangelis a Robertom Jansonom. Slovenským hlasom kardinála sa stal skvelý Stano Dančiak.

Film obsahuje zatiaľ nezverejnené materiály zo súkromia pápeža, ako i mnohé zaujímavé svedectvá a príbehy z jeho života. Jedným z nich je aj príbeh púte k Panne Márii 15.8.1963. Ako sa socha Panny Márie niesla v procesií, vypadlo jej z ruky žezlo, ktoré zachytil krakowský kapitulný vikár, biskup Wojtyla. Vtedy kňaz František Macharský (terajší kardinál) poznamenal: “ Pozri Karol, Mária sa delí o svoju moc”.

Film je svedectvom života človeka, ktorý svoj život zasvätil Bohu a Cirkvi, skrze čo obetoval svoj život ľuďom. Ináč si to myslia členovia sekty odpadlíckej skupiny tzv. dohnálovcov, ktorá by na meno Jána Pavla II. najradšej zabudla a najradšej verejne pálila jeho obrazy. Avšak už je na každom zdravo uvažujúcom človeku, čo si vyberie a svedectvo koho života ho osloví. Či už pápeža, ktorý svojim utrpením až do poslednej chvíle svojho života slúžil ľuďom a národom sveta, alebo skupine zakomplexovaných fanatikov, ktorý to dotiahla akurát na rôzne zbabelé výzvy prostredníctvom internetu...


    Zvukové stopy: 2.0 CZ, 2.0 SK
    Titulky: České, Slovenské
    Menu: áno (Bez úvodných upozornení a pod. Menu sa zobrazí hneď!)
    Bonus: áno
    Typ DVD: DVD5

Žiadne komentáre: