nedeľa 3. apríla 2011

Film: Sociálna Sieť

Facebook. Najväčšia sociálna sieť na svete. Ku dňu 7.3.2011 má na konte 650 miliónov užívateľov. V krajinách ako Sýria, Čína, Vietnam, Irán a Pakistan zablokovaná stránka. V sýrii vraj kvôli ohováraniu politických autorít. U nás však platí hláška, " Kto nie je na facebooku, nežije". Koncom minulého roku vtrhol do našich kín film s názvom "Sociálna sieť" , v ktorej je vykresľovaná genéza vzniku tohto "vynálezu".


Hlavým hrdinom filmu je Mark Zuckerberg, študent Harvardskej univerzity. Jeho priateľka sa s ním rozhodne rozísť a on ju za odmenu ohovára na internete. Nakoniec vytvorí aplikáciu, kde môžu študenti hodnotiť svoje spolužiačky, ktorá je z nich nakoľko "sexi". Na Zuckerberga narazia bratia Cameron a Tyler Winklevossoví s ich spolubývajúcim Divyom Narendom s nápadom o vytvorenie sociálnej siete. Potrebujú šikovného programátora, ktorým má byť Zuckerberg s typickými rysami televízne vyobrazeného "génia". Nakoniec je do deja vtiahnutý Zuckerbergov priateľ Eduardo Saverin, ktorý sa stará o finančnú stránku projektu. Čoskoro sa stane ich vynález obľúbenou aplikáciou, ktorá sa rozšíri prv po univerzitách v USA a neskôr do Európy. Navzájom si pomocou tejto novej aplikácie získavajú priateľov, dohadujú stretnutia, párty, alebo ak má práve niekto chuť na sex, tak to napíše na internet a nájde niekoho, kto by mal rovnaké záujmy, aby sa dohodli a užili si čas.

Celým filmom sa nakoniec tiahne súdny spor, ako Zuckerberg šikovne okabátil svojich "priateľov" a napríklad Eduardovi Saverinovi dal ich advokát podpísať zmluvu, na základe ktorej mu ostal minimálny podiel vo Facebooku.


Toľko asi stručne dej filmu, ktorý je popretkávaný nekvalitnou hudbou a natiahnutý až na 2 hodiny. Film som dal pozrieť aj niekoľkým priateľom, ktorí sa mi priznali, že mali problém prísť do deja, lebo podľa ich mienky je tam množstvo odborného "slangu".

Vedel som si aj lepšie predstaviť využitie 2 hodín, ale nakoniec som rád, že som ostal "in" a pozrel som si film, o ktorom sa tak mnoho dnes hovorí, teda skôr film o tom, o čom dnes každý hovorí.


Dnes poobede som tak sedel aj ja na "Facebooku" a prezeral si fotogalérie niektorých mojich "Facebook priateľov". Kým niektorí mali v galérií zaujímavé cestopisné a rodinné fotografie, niektorí moji mladší priatelia majú fotky z rôznych "chatovíc" či iného relaxu pri alkohole. A tak sa mi v hlave vynára otázka, čo núti niekoho aby relaxoval podobne, pri alkohole, alebo neviazaným sexom a aby si tento relax dohadoval cez Facebook, alebo si dokonca fotky z podobných akcii dával na verejnosť. Zamýšľam sa nad tým, prečo niektorí mužovia nemajú problém verejne uvádzať vulgarizmy, alebo niektoré ženy sa prezentovať v oblečení, ktoré by im ešte pred nie až tak dávnom označili za neslušné a nikto by sa s nimi nerozprával. Asi je dnes ľahšie zamaskovať riziko straty, akýmsi prechodným stavom ("vo voľnom vzťahu"). Asi je dnes ľahšie na niečo povedať že by sa to nemalo, namiesto že sa to nemá. Nenachádzam definitívnu odpoveď na svoje otázky. Len ďakujem Bohu, že ja takýto problém nemám.


PS: 22.2.2011 bolo dieťa v Egypte pomenované menom Facebook


Žáner: dráma

Krajina pôvodu: USA

Dĺžka: 121 min.

Réžia: David Fincher

Scenár: Ben Mezrich, Aaron Sorkin

Kamera: Jeff Cronenweth

Hrajú: Jesse Eisenberg, Rashida Jones, Justin Timberlake, Brenda Song, Liam Fergusson, David Selby, Mark Saul

Žiadne komentáre: